wtorek, 5 czerwca 2012

Karykatura

Karykatura: przedstawienie osoby, wydarzenia lub przedmiotu, które cechuje się przesadą w oddaniu charakterystycznych elementów, właściwości, cech. Karykatura uwydatnia te cechy zwykle w celu ośmieszenia danej osoby, zjawiska itd.




Karykatura Rowana Atkinsona :)



Według mnie ukazanie gwiazd w formie karykatur to dobry sposób aby ukazać w zabawny sposób ich wady i charakterystyczne cechy , które rozśmieszą odbiorcę .

Fotomontaż

Zdjęcie przed fotomontażem:



Zdjęcie po fotomontażu:



Najpierw wybrałam zdjęcia do fotomontażu. Następnie wycięłam siebie ze zdjęcia pierwszego i wkleiłam do zdjęcia drugiego. Poprawiałam także linie kontur, wygumkowałam małe fragmenty, które pozostały ze zdjęcia oryginalnego. Obróbkę wykonałam w programie GIMP.

czwartek, 15 marca 2012

Dama z gronostajem




Dama z gronostajem (zwana powszechnie Damą z łasiczką) – obraz namalowany w latach ok. 1483-90 przez włoskiego artystę renesansowego Leonarda da Vinci w Mediolanie. Portret został wykonany w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3 cm. Przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy.

Znajduje się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Jest jednym z najcenniejszych krajowych muzealiów i jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce. W 2011 podczas podróży po Europie został ubezpieczony na 300 mln euro.

Wybrałam:  Damę z gronostajem, ze względu na to, iż jest jedyną pracą artysty, jaka znajduje się w polskich zbiorach. Do czasów dzisiejszych przetrwało najprawdopodobniej 15 jego obrazów.

środa, 7 marca 2012

Czesław Miłosz

 



 Polski poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, laureat Nagrody Nobla w 1980r. Urodził się w Szetejnach na Litwie w 1911r. jako syn Aleksandra i Weroniki. 
Wiersze Czesława Miłosza są intelektualne, a metafory jakich używa – sugestywne. Jego twórczość z lat 30., przed II wojną światową jest przesycona katastrofizmem. Dominuje w niej rozmach, metaforyczność, rytmiczność, wizje apokalipsy.

Po wojnie poeta podjął tematykę bardziej filozoficzną. Szczególnie upodobał sobie formę traktatu. W wydanym w tomie Światło dzienne Traktacie moralnym piętnuje zanik wartości, krytykuje brak moralności i wskazuje na to, co jego zdaniem, należałoby zmienić w ludzkiej mentalności. W 1957 r. napisał Traktat poetycki pokazujący polską historię, kulturę i mentalność ludzi z czasów Młodej Polski. W tomie Druga przestrzeń (2002 r.) znalazł się Traktat teologiczny, w którym Miłosz rozważa problem tajemnicy wiary. 

Oprócz wielu poezji Czesław Miłosz napisał także eseje, najważniejszy z nich to Zniewolony umysł - do dziś uważana za wybitną próbę naukowej analizy działania propagandy komunistycznej. (inne eseje to Rodzinna Europa, Ziemia Ulro, Ogród nauk), powieści (Dolina Issy) oraz dziennik (Rok myśliwego).
 
Miłosz po zerwaniu swoich związków z komunistycznymi władzami wyrażał w swej twórczości niechęć i krytykę w stosunku do PRL, często piętnował polski nacjonalizm, krytykował tradycyjny polski katolicyzm – określając go ciemnogrodem.
 
Moim zdaniem :
Czesław Miłosz to niezwykła i zasłużona postać w literaturze, zasłynął wieloma wierszami , które do dziś są uważane za kunsztwone dzieła.Wiersze Czesława Miłosza są intelektualne, a metafory jakich używa – sugestywne.



czwartek, 2 lutego 2012

1 .

Hey , blog ten powstał na wskutek zadania , które trzeba wykonać na zajęciach , tak zwanych  artystycznych ; ] . Na imię mi Agata , mam 15 lat i uczęszczam do III klasy Gimnazjum im. Witolda Bielowskiego w Warlubiu <http://www.gwb.pl/> Więcej przeczytacie w zakładce ' o mnie' .

Ja z moją przyjaciółką Pauliną < 3